Homo Homini - grupa powstała w maju 1972 r. z inicjatywy wokalisty, kompozytora i aranżera Aleksandra Nowackiego - byłego lidera zespołu Nastolatki i członka grupy gwiazd Quorum.
Do współpracy zostali zaproszeni Andrzej Krupiński i Waldemar Domagała.
Muzycy świadomie wybrali kierunek muzyczny folkbeat oraz charakterystyczne instrumenty – banjo, gitara hawajska – co dało oryginalne brzmienie, a doskonałe kompozycje wyniosły grupę na najwyższe miejsca list przebojów. Sukcesy przyszły prawie natychmiast poczynając od piosenki ze specjalnie napisanymi dla grupy słowami Edwarda Stachury „Za dalą dal”. W 1973 r. na XI Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zespół otrzymuje wyróżnienie w koncercie „Interpretacje” za piosenki „Drzewa ruszają w drogę” i „Tobie Karolino”.
Grupa wydaje swój pierwszy longplay, który rozszedł się błyskawicznie w nakładzie prawie 300 tys. egzemplarzy, a okładkę do niego projektował światowej sławy grafik i malarz profesor Jan Sawka.
W 1975 r. na XIII Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Homo Homini otrzymuje II nagrodę za piosenkę „W tym domu straszy”.
Zespół dużo koncertuje w kraju i za granicą, solo i z innymi wykonawcami (zespół Omega, Warren Schatz, Automobil) w NRD, RFN, Czechosłowacji, Bułgarii i na Węgrzech. Zespół umacnia swą pozycję na rynku muzycznym: koncertuje, nagrywa i jest częstym gościem popularnych programów telewizyjnych.
Lansuje kolejne wielkie przeboje: „Wspomnienia o Adelajdzie”, „Mam skłonności do przesady”, „W rabarbarowym gaju”, „Za siebie”.
W ciągu 10-cio letniej, bogatej w sukcesy kariery, składy grupy zmieniały się, grali i śpiewali: Zbigniew Brzeziński, Mirosław Peśla, Krzysztof Ciepliński, Alicja Godlewska, Bogumiła Kowalska.
Wiosną 1982 r. grupa zawiesza działalność, a Aleksander Nowacki wyjeżdża za granicę. Po powrocie do kraju w 1992 r. rozpoczyna pracę jako producent, aranżer i kompozytor. Nagrywa jako solista własne przeboje nie zapominając jednak o Homo Homini. Częste nagrania i rozmowy z Markiem Fijałkowskim, zaprzyjaźnionym muzykiem i wokalistą, który grając w zespole Arianie najczęściej koncertował z Homo Homini, skłoniły Aleksandra Nowackiego do reaktywacji grupy.
Grupa odżywa w składzie:
Aleksander Nowacki - śpiew, gitary, gitara hawajska, instrumenty klawiszowe, kompozytor, aranżer
Piotr Nagiel - śpiew, gitara
Marek Fijałkowski - śpiew, instrumenty perkusyjne

www.homohomini.pl